Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Kiedyś była centralnym miejscem domu, gdzie odbywało się całe życie domowników i gości. Obecnie nadal ma istotne znaczenie. Niezwykle ważne jest, aby kuchnia została zaprojektowana i zagospodarowana w taki sposób, by była ergonomiczna i jak najlepiej spełniała swoje funkcje. W jaki sposób to zrobić?

Meble kuchenne – na co zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejsze w zaplanowaniu każdej kuchni jest przemyślenie kwestii najlepszej ergonomii pomieszczenia. Meble kuchenne i wszelkiego rodzaju sprzęty AGD mają być ustawione w taki sposób, by użytkownicy mieli do nich jak najbardziej dogodny dostęp. Przygotowywanie potraw powinno przebiegać w miłej atmosferze, a wszelkie potrzebne przyrządy muszą być pod ręką. Sprawa mocno się komplikuje, gdy nasza kuchnia jest mała, bądź niewymiarowa (a czasem ma obie te cechy). By ułatwić projektowanie każdej kuchni, niezależnie od jej kształtów i wymiarów powstało kilka żelaznych reguł. Jedną z nich jest zasada trójkąta roboczego. Na czym ona polega?

Złota zasada planowania przestrzeni kuchennej - trójkąt roboczy

Mimo być może niezrozumiałej nazwy, sprawa jest dość prosta. Trójkąt roboczy obrazuje ustawienie trzech najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni: lodówki, płyty grzewczej oraz zlewozmywaka - każdy z nich na jednym z wierzchołków trójkąta, który narysowany jest w odniesieniu do rzutu pomieszczenia.

Dzięki temu zabiegowi możemy znacznie usprawnić pracę w kuchni. Można to w łatwy sposób zaobserwować, gdy prześledzi się konkretne czynności po kolei. Przynosimy zakupy do domu i rozkładamy je na blacie. Następnie wkładamy je do lodówki. Później (chcąc przygotować posiłek) myjemy produkty pod zlewozmywakiem, poddajemy obróbce przy blacie, a następnie gotujemy/smażymy na kuchence, bądź płycie grzewczej. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lodówki, zlewu oraz kuchenki, nie będziemy tracić cennego czasu i energii na pokonywanie za dużych odległości. Łatwiej zachowamy też ciągłość pracy (szczególnie podczas wykonywania kilku czynności naraz).

Warto wspomnieć, iż zachowanie trójkąta roboczego nie zawsze musi być sztywno zastosowane, ze względu na nasze indywidualnie potrzeby oraz nietypowe kształty pomieszczeń. Najważniejsze jest wtedy stworzenie takiej przestrzeni, w której będziemy poruszać się sprawnie.

Decydując się na zamówienie mebli kuchennych na wymiar mają Państwo gwarancję, że wszelkie elementy zostaną zaprojektowane tak, aby korzystanie z kuchni było w pełni komfortowe.