Styl skandynawski jest niezwykle popularnym stylem wnętrzarskim, którego charakterystycznymi cechami są minimalizm, prostota i funkcjonalność. Osiąga się je poprzez użycie małej ilości kolorów w pomieszczeniach - przeważają tu jasne kolory, naturalne materiały i dużo światła. Wnętrza urządzone w tym stylu są przytulne i ciepłe, a jednocześnie nowoczesne i uniwersalne. Skandynawski design mebli i dodatków sprawia, że ??każde wnętrze staje się bardziej przestronne i lekkie. Zminimalizowanie ilości kolorów i dodatków ma na celu optyczne powiększenie pomieszczenia, co jest jednym z głównych założeń stylu skandynawskiego. Efekt ten uzyskujemy dzięki zestawieniu dużej ilości bieli z drewnem lub szarością. Można również zastosować akcent kolorystyczny jak np. wzorzyste kafle lub surowa cegła.

Dodatki i meble: jakie elementy najlepiej pasują do stylu skandynawskiego?

Skandynawski styl we wnętrzach to połączenie prostoty, funkcjonalności i elegancji - wnętrze w stylu skandynawskim to przede wszystkim czyste i proste linie. W tym stylu meble często są wykonane z drewna, a ich kolorystyka jest raczej stonowana. Dodatki i meble w stylu skandynawskim powinny być praktyczne i uniwersalne. Idealnie sprawdzą się tu elementy o geometrycznych kształtach oraz te wykonane z naturalnych materiałów. W przypadku mebli kuchennych w stylu skandynawskim popularnym rozwiązaniem są białe fronty kuchenne w cieplejszym lub chłodniejszym odcieniu - w stylu skandynawskim stosuje się zarówno fronty gładkie z laminatu jak i frezowane z MDFu. Blaty kuchenne wykonuje się głównie z drewnopodobnego laminatu lub litego drewna. Dodatkowo we wnętrzach w stylu skandynawskim można zastosować drewniane uchwyty. Popularnym rozwiązaniem są niezwykle funkcjonalne witryny i otwarte półki, dzięki którym uzyskujemy efekt przestronności i lekkości. 

Styl skandynawski - kolory i materiały 

W stylu skandynawskim dominują stonowane, pastelowe kolory - biel, beże i szarości. Ściany najczęściej są pokryte jasnymi tapetami lub białym tynkiem, natomiast podłogi wykonane są z drewna lub naturalnego kamienia. W takim minimalistycznym otoczeniu najlepiej prezentują się meble o prostych, geometrycznych kształtach. Bardzo ważną rolę w stylu skandynawskim odgrywają również różnego rodzaju tkaniny - zasłony, pledy i narzuty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, juta lub len. Dzięki zastosowaniu tego typu kolorów i dodatków wnętrza skandynawskie są przytulne, ciepłe i pełne harmonii.