Remont domowej kuchni to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko sporego nakładu finansowego, ale też posiadania dokładnego planu i cierpliwości w jego realizacji. Odpowiednie rozmieszczenie szafek i sprzętów zagwarantuje wszystkim domownikom komfortowe korzystanie z kuchni i sprawi, że będzie ona ulubionym pomieszczeniem. Jednak zanim możliwe będzie zorganizowanie spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy nowym, kuchennym stole, powinniśmy zastanowić się nad konkretnymi potrzebami i oczekiwaniami dotyczącymi naszych nowych mebli kuchennych. 

Producent mebli na wymiar - na co zwrócić uwagę? 

Wybierając producenta mebli kuchennych, któremu powierzymy zaprojektowanie i montaż naszej wymarzonej kuchni, warto zapoznać się z galerią wykonanych przez daną firmę realizacji oraz z opiniami klientów, którzy skorzystali z jej usług. Da nam to pewną orientację - zobaczymy jak prezentują się wykonywane meble, czy spełniają nasze wymagania pod względem estetyki, a także poznamy zdanie osób, które zdecydowały się na zakup mebli kuchennych u tego samego producenta. Istotną kwestią będzie cały proces realizacji - na wstępie należy dowiedzieć się, jak będą przebiegały poszczególne etapy projektowania, wykonywania pomiarów oraz montażu mebli kuchennych. Warto upewnić się, że wszystkie wcześniejsze ustalenia zawarte są w umowie na wykonanie mebli, którą oczywiście dokładnie czytamy przed podpisaniem. 

Klucz do sukcesu - dobry projekt kuchni

Na etapie projektowania mebli kuchennych powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co jest dla nas w kuchni najważniejsze. Czy ma być to miejsce, w którym posiłki są wyłącznie przygotowywane, czy ma służyć również do organizowania różnego rodzaju spotkań przy wspólnym stole? A może zamiast stołu wolimy kuchenną wyspę? Czy pragniemy czegoś w nowoczesnym stylu, czy też celujemy w tradycyjne, klasyczne wzornictwo meblowe? Kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu, dlatego projektowanie mebli kuchennych warto powierzyć komuś, kto doskonale zna wszelkie nowinki techniczne i wie, jakie dodatkowe opcje mogą się przydać konkretnemu klientowi. Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia jest ogromnym, czy też niewielkim pomieszczeniem - istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym nawet na małej powierzchni można zastosować mnóstwo ciekawych udogodnień. Dzięki profesjonalnemu podejściu projekt kuchni będzie zoptymalizowany, a jej funkcjonalność przełoży się na późniejszą radość z użytkowania. 

Układ mebli kuchennych 

Od układu mebli będzie zależał nasz komfort w trakcie codziennego przygotowywania posiłków dla całej rodziny - należy zadbać o prawidłowo wytyczone strefy robocze, odpowiednie rozmieszczenie szafek i sprzętu AGD aby stworzyć jak najbardziej ergonomiczną przestrzeń. W trakcie projektowania kuchni warto zastanowić się - jakie czynności kuchenne są dla nas najważniejsze, z jakich sprzętów korzystamy najczęściej i przede wszystkim - o jaki końcowy efekt wizualny nam chodzi. Dzięki pomocy profesjonalisty można połączyć wszystkie te elementy w jedno - tworząc wymarzoną kuchnię, która nie tylko będzie cieszyć oko, ale też sprawi, że przebywanie w niej będzie przyjemnym doświadczeniem dla każdego. 

Budżet a materiały

Oczywistym jest, że to, jak finalnie będą wyglądały nasze meble kuchenne zależy od posiadanego budżetu. Przy większym nakładzie finansowym można zastosować droższe materiały, takie jak lakierowana płyta mdf, fornir,  prawdziwe drewno, granit, marmur, konglomerat kwarcowy lub beton. Jeżeli jednak nie stać nas na używanie najdroższych dostępnych na rynku opcji - bez problemu znajdziemy piękne płyty laminowane oraz blaty kuchenne, które do złudzenia przypominają kamień, beton lub dębowe drewno. Ważne, aby wybrać materiały łatwe do utrzymania w czystości, które pozwolą użytkować meble kuchenne bez nadmiernego stresu - przecież chcemy, żeby gotowanie sprawiało nam przyjemność, prawda? 

Kolorystyka mebli kuchennych

Zastosowane materiały to jedno - a co z kolorystyką mebli kuchennych? Tutaj ogranicza nas tylko nasza fantazja! Ciepłe i zimne tony, kontrastowe zestawienia... Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów płyt meblowych, aby dosłownie każdy klient mógł bez stresu wybrać materiały na swoje wymarzone meble kuchenne. Dzięki tak dużemu dostępnemu asortymentowi zaprojektowanie kuchni w stylu minimalistycznym, skandynawskim, retro, prowansalskim, loftowym, glamour... (lub jakimkolwiek innym) - nie stanowi najmniejszego problemu. Ciekawym sposobem na dodanie indywidualnego akcentu kolorystycznego w kuchni jest zastosowanie dekoracyjnego panelu nad blatem - może być wykonany z płyty hpl imitującej modne płytyki lub drewno, bądź ze szkła-lacobelu w dowolnym odcieniu. W ten sposób można osiągnąć niezwykle oryginalny efekt.